ÇATIBOR

  1. Çatıbor Nedir?
  2. Çatıbor'un Avantajları
  3. Isı Yalıtımı
  4. Ses Yalıtımı
  5. Yangın Yalıtımı
  6. Rutubet Yalıtımı

Isı Yalıtımı

Binalarda ısı yalıtımı; mevsim şartlarına göre binayı ısıtmak veya soğutmak için sağlanan soğuk yada sıcak havanın dışarıya kaçmasını / girmesini önleyerek ısı ekonomisi ve ısıl konfor sağlamak amacıyla yapılır.Yapılardaki en önemli yalıtım;çatı yalıtımı,çatı izolasyonudur.

Kullandığımız binalar, kışın büyük ısı kayıplarına, yazın ise büyük ısı kazançlarına maruz kalmaktadır. Gerek müteahhitler, gerekse konut kullanıcıları genelde bu olayı göz ardı etmekte, binanın sadece estetik ve güzel görünüşüne ağırlık vermektedirler. Durum böyle olunca, özellikle bina inşaatı esnasında uygun olmayan yapı malzemeleri seçimi ve yapılmayan basit uygulamalar ile binanın kullanım ömrü süresince, hem konut sahiplerine hem de daha fazla enerji tüketimi ile çevre üzerine olan olumsuzluklar artarak devam etmektedir.

Bir yapıda en önemli yalıtım,çatı yalıtımı,çatı izolasyonudur.Kışın ısıttığımız ortamda sıcaklık yükselir eğer iyi bir çatı yalıtımı yok ise mevcut ısı kaçar.Yazında güneş dik açı ile binamıza çatıdan girer,eğer iyi bir çatı izolasyonu yok ise yapımız ısınır.

ÇatıBOR,camyünü,taşyünü gibi şilte halinde bir ürün olmadığı için tüm ara boşlukları doldurur ve ısı köprüsü oluşturmaz.Poliüretan köpük gibi kimyasal içermez,bu sebepten dolayı zamanla bozulmaz.

İçeriğindeki bor bileşenleri sayesinde,yangın yalıtımı ve böcek yalıtımı sağlar.Lifli yapısı sayesinde,ses yalıtımı sağlar.